Kriza oko duga: Šta znači istekao rok Viaducta za BiH i kakve posljedice slijede?

politika

Viaduct traži 110 miliona KM, kamata raste svakog dana

Tromjesečni rok koji je slovenačka kompanija Viaduct dala Bosni i Hercegovini za izmirenje odštete od 110 miliona konvertibilnih maraka (KM) istekao je, a s njim su počele da teku i visoke dnevne kamate. Riječ je o sporu koji traje više od decenije, a odnosi se na raskid ugovora o koncesiji za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas, koji je poništen odlukom Ustavnog suda RS još 2010. godine.

Kako su iz Viaducta ranije najavili, nakon isteka roka kreće obračun kamata od 9.570 eura dnevno, što dodatno opterećuje budžet Bosne i Hercegovine. Prema trenutnim procjenama, dug je već premašio 113 miliona KM, a bez dogovora i jasnog rješenja – cifra će samo rasti.

Pregovori bez rezultata: RS insistira na arbitraži

Iako su u jednom trenutku postojali signali da bi se spor mogao riješiti nagodbom – uz uplatu 6 miliona KM – vlasti Republike Srpske su se odlučile za nastavak pravne borbe pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu.

Uprkos ozbiljnosti situacije i činjenici da je arbitražni proces već donio nepovoljnu odluku po Bosnu i Hercegovinu, strategija RS ostaje nepromijenjena. Ovakav pristup dodatno komplikuje napore državnih institucija da pronađu kompromisno i održivo rješenje.

Ko će platiti dug? Rastu napetosti unutar BiH

Državni nivoi vlasti pokušavaju pronaći model za isplatu dosuđenog iznosa, ali dogovor izostaje. Jedan od prijedloga bio je da se dug izmiri iz dobiti Centralne banke BiH, no predstavnici iz Federacije BiH taj prijedlog su odbili. Druga opcija uključivala je preusmjeravanje sredstava s kapitalnih projekata, ali i tu nije postignuta saglasnost.

Neslaganja između entiteta i nedostatak političke volje dodatno otežavaju pronalazak rješenja, a sve se češće spominje mogućnost regresne tužbe protiv entiteta Republika Srpska, što bi značilo da bi RS morala sama snositi teret duga koji je proizašao iz njenog postupanja.

Institucije traže odgovore: Saslušanja pred komisijom

U pokušaju da se rasvijetle sve okolnosti i pronađu konkretni prijedlozi za rješenje, Parlamentarna komisija za borbu protiv korupcije najavila je nova saslušanja. Na red dolaze ključni akteri: ministar finansija BiH Srđan Amidžić, guvernerka Centralne banke Jasmina Selimović, kao i drugi zvaničnici koji su uključeni u ovaj kompleksan slučaj.

Očekivanja javnosti su velika – jer riječ je o ozbiljnoj finansijskoj prijetnji budžetu, međunarodnom kredibilitetu BiH, kao i povjerenju investitora.


Zaključak: Vrijeme ističe, rješenje hitno potrebno

Situacija s dugom prema Viaductu pokazuje koliko su pravovremene institucionalne reakcije i koordinacija entitetskih i državnih vlasti ključne za očuvanje finansijske stabilnosti. Bez obzira na to ko je nadležan, posljedice ovog spora snosi cijela zemlja – kroz gubitak povjerenja, dodatne kamate i potencijalne pravne posljedice.

Transparentan dijalog, odgovornost institucija i spremnost na kompromis ključni su faktori za prevazilaženje ove krize.

dan