Otvaranje autoputa Pakovraće–Požega: Vučić u fokusu svečanosti, trubači, pjesme i političke poruke

Zanimljivosti

Otvaranje dionice autoputa Pakovraće–Požega donijelo više od infrastrukture – i dozu polemike

U nedjelju, 21. jula 2025, svečanost povodom otvaranja nove dionice autoputa “Miloš Veliki” između Pakovraća i Požege pretvorila se u događaj o kojem će se dugo pričati – ne samo zbog infrastrukturnog značaja, već i zbog atmosfere, simbolike i političkog konteksta koji je pratio ceremoniju.

Događaj je organizovao dnevni list Informer, poznat po bliskosti s aktuelnom vlašću, a prisustvovali su najviši funkcioneri države, uključujući predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, predsjednicu Skupštine Anu Brnabić, ministre Ivice Dačića, Milice Đurđević Stamenkovski, Bratislava Gašića, te predsjednika SNS-a Miloša Vučevića.


Autoput kroz brda – inženjerski podvig

Dionica koja je svečano otvorena duga je 19,5 kilometara i smatra se jednim od najsloženijih infrastrukturnih projekata u Srbiji. Prolazi kroz brdsko-planinsko područje zapadne Srbije, a sadrži dva impozantna tunela, Laz i Munjino brdo, svaki dužine skoro 2,8 kilometara, što ih čini najdužim tunelima u zemlji.

Projekat je sufinansiran iz državnog budžeta i predstavlja važan korak ka boljoj povezanosti zapadne Srbije s ostatkom zemlje, ali i saobraćajnim koridorima u regionu.


Muzička pratnja: između tradicije i polemike

Na svečanosti je nastupio orkestar trubača, a atmosfera se brzo pretvorila u veselje. Izvedene su tradicionalne srpske pjesme poput “Oj vojvodo Sinđeliću”, “Srpska se truba s Kosova čuje”, “Vidovdan”, te “Marširala kralja Petra garda”, uz koju se predsjednik Vučić glasno priključio u pjevanju.

Ipak, pažnju javnosti izazvao je trenutak kada su trubači zasvirali pesmu “Morem plovi jedna mala barka”, poznatu po stihovima koji pominju kralja Petra i Đenerala Dražu Mihailovića, što je izazvalo brojne reakcije u javnosti.


Vučić i javna slika – spontani trenutak ili politička poruka?

Predsjednik Vučić se tokom muzičkog dijela manifestacije, kako su zabilježile kamere i brojni mediji, vidno opustio – pjevao je, a u jednom trenutku i delio novčanice trubačima, što su pojedini mediji prenijeli kao kontroverzno.

I dok jedni to vide kao spontan i tradicionalan gest, drugi postavljaju pitanje – da li je prikladno da se predsjednik države na ovakav način pojavljuje u javnosti tokom politički osetljivih trenutaka, posebno uz muzičku pratnju koja može nositi snažne istorijsko-političke konotacije.


Politički kontekst i reakcije

Neki politički analitičari smatraju da je događaj u Pakovraću više od pukog otvaranja autoputa – to je pokazivanje političke moći, ali i poruka lojalnosti glasačkom tijelu koje cijeni tradicionalne i patriotske vrednosti.

S druge strane, kritičari upozoravaju da se nacionalne svečanosti ne bi trebale koristiti za promociju ličnih ili stranačkih interesa, te da državne manifestacije moraju imati jasan, inkluzivan karakter.


Infrastruktura kao fokus budućnosti

Uprkos kontroverzama, činjenica ostaje da je otvaranje dionice Pakovraće–Požega značajan doprinos razvoju saobraćajne infrastrukture u Srbiji. Ovaj projekat ima potencijal da podstakne lokalni razvoj, poveže udaljene sredine i olakša putovanje kroz planinske regione.

Važno je da u narednim godinama ovakvi projekti budu praćeni većom transparentnošću i manje opterećeni političkom simbolikom, kako bi javnost ostala usmerena na suštinu – kvalitet života, bezbednost u saobraćaju i regionalni razvoj.


Zaključak:
Otvaranje nove dionice autoputa je infrastrukturno važna vijest, ali prateće scene sa svečanosti – od muzičkog repertoara do ponašanja političara – izazvale su širu raspravu o granicama između tradicije, simbolike i državničke odgovornosti. Ova svečanost još jednom je pokazala koliko je važno balansirati između nacionalnog ponosa i inkluzivne politike u savremenom društvu.

dan