Trideset godina od Srebrenice: Vučić se oglasio uz poruku mira i pomirenja

Zanimljivosti

U povodu 30. godišnjice tragedije u Srebrenici, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je poruku koja je izazvala pažnju javnosti širom regiona. Na društvenoj mreži X (bivši Twitter), Vučić je komentarisao obljetnicu jednog od najmračnijih događaja savremene evropske istorije, ističući potrebu za iskrenim suočavanjem s prošlošću, ali i odgovornošću za budućnost.

“Danas se navršava 30 godina otkako je počinjen užasan zločin u Srebrenici. Ne možemo promijeniti prošlost, ali moramo promijeniti budućnost. Još jednom, u ime građana Srbije, izražavam svoje saučešće porodicama bošnjačkih žrtava, uz uvjerenje da se sličan zločin više nikada neće ponoviti.”

Ova izjava dolazi u trenutku kada se širom Bosne i Hercegovine, ali i Evrope, obilježava sjećanje na žrtve genocida iz jula 1995. godine. Zvanične komemoracije, molitve, tišina i brojne poruke sa svih strana svijeta podsjećaju da tragedija iz Srebrenice nije zaboravljena – i da ne smije biti.


🕯️ Zašto je važno govoriti o Srebrenici?

Srebrenica je sinonim za patnju, ali i za opomenu. Prema presudama međunarodnih sudova, u julu 1995. godine, više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeno je u organizovanom zločinu koji je okarakterisan kao genocid. Ovaj događaj ostavio je dubok trag u savremenoj historiji Balkana i postao ključna tačka u razgovorima o pomirenju, pravdi i odgovornosti.


✍️ Poruke političara – simbolika i odgovornost

Izjava Aleksandra Vučića dolazi kao nastavak sve većeg broja poziva na pomirenje i regionalnu stabilnost. Iako su u prošlosti političke poruke u vezi sa Srebrenicom često izazivale kontroverze, važno je prepoznati trenutke u kojima dominiraju tonovi odgovornosti, empatije i priznanja žrtve.

Takvi trenuci, bez obzira na političku pozadinu, doprinose stvaranju atmosfere u kojoj mlade generacije mogu učiti na osnovu grešaka prošlosti – i odabrati drugačiji put.


🔄 Šta znači “ne možemo promijeniti prošlost, ali možemo budućnost”?

Ova rečenica koju je Vučić naveo u objavi podsjeća na važnost dijaloga i spremnosti da se prošlost ne zaboravi, već da iz nje crpimo lekcije. Promjena budućnosti ne podrazumijeva brisanje onoga što se dogodilo, već izgradnju društava u kojima zločini poput onog u Srebrenici više nikada ne mogu da se ponove.


📢 Šta dalje?

Sjećanje na Srebrenicu ne smije biti samo godišnja formalnost. Mora postati sastavni dio obrazovanja, dijaloga i zajedničkog zalaganja za mir. Izjave poput ove, bez obzira na političke razlike, mogu biti korak ka razumijevanju, suočavanju i, najvažnije – sprječavanju sličnih tragedija.


Poruka za kraj:

🕊️ Sjećanje na Srebrenicu nije stvar politike – to je stvar čovječnosti. Samo iskrenim prihvatanjem istine, bez relativizacije, možemo graditi budućnost u kojoj nijedna majka ne plače nad svježe iskopanom mezarom, a nijedno dijete ne odrasta bez oca. I zato – neka ovaj datum uvijek bude više od podsjećanja. Neka bude obećanje da ćemo biti bolji.

dan