Iranski parlament dao je saglasnost za potencijalno zatvaranje Hormuškog moreuza, jednog od ključnih pomorskih prolaza za svjetsku trgovinu naftom i plinom, javlja Reuters. Konačnu odluku o zatvaranju trebalo bi donijeti Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost Irana.
Hormuški moreuz, uski prolaz između Irana i Omana, predstavlja strateški značajnu rutu kroz koju prolazi oko 20 posto svjetske dnevne potrošnje nafte. Visoki zapovjednik Iranske revolucionarne garde, Esmail Kosari, izjavio je da je zatvaranje moreuza „na dnevnom redu“ i da bi moglo biti sprovedeno „kad god bude potrebno“.
Britanska agencija UKMTO (UK Maritime Trade Operations) procjenjuje prijetnju za američka trgovačka plovila u regionu Crvenog mora i Adenskog zaliva kao visoku, što dodatno povećava zabrinutost za sigurnost pomorskih ruta.
Hormuški moreuz kao ključ globalne energetske infrastrukture
Ovaj prolaz je jedan od najvažnijih svjetskih trgovačkih koridora, jer preko njega svakodnevno prolazi značajan dio globalnog snabdijevanja energentima. Sa svojom širinom od svega 33 kilometra na najužem dijelu, moreuz je vrlo osjetljiv na geopolitičke tenzije.
Posljednjih dana, nakon eskalacije sukoba između Irana i Izraela, iranski zvaničnici u nekoliko navrata su upozoravali na mogućnost zatvaranja Hormuškog moreuza kao odgovor na zapadne pritiske.
Potencijalni utjecaji zatvaranja moreuza
Ekonomisti iz Goldman Sachsa upozoravaju da bi zatvaranje ove morske rute moglo dovesti do značajnog povećanja cijena nafte, čak i iznad 100 dolara po barelu, što bi dodatno opteretilo globalne ekonomije. Prema procjenama MMF-a, rast cijena nafte direktno utiče na inflaciju u razvijenim zemljama.
Ipak, mnogi analitičari smatraju da bi takav radikalan potez bio izuzetno riskantan za Iran, jer bi mogao izazvati ozbiljne diplomatske i ekonomske posljedice, uključujući narušavanje odnosa sa važnim partnerima poput Kine i susjednim zemljama izvoznicima nafte.