Na međunarodnom aerodromu “Nikola Tesla” u Beogradu nedavno se odigrao incident koji je pokrenuo široku društvenu raspravu o ravnoteži između javne bezbednosti i zaštite osnovnih ljudskih prava. Ovaj događaj, koji je brzo postao viralan na društvenim mrežama, osvetlio je važna pitanja: da li je izgled dovoljan razlog za sumnju? I koliko daleko mogu ići ovlašćenja bezbednosnih službi?
Šta se dogodilo?
Prema izveštajima s lica mesta, obezbeđenje aerodroma uočilo je putnika čiji izgled – posebno neuobičajena frizura i način oblačenja – nije odgovarao uobičajenim standardima. Zbog toga je osoblje, u saradnji sa policijom, pristupilo putniku i sprovelo, kako su naveli, “bezbednosnu proceduru”. U okviru te intervencije, muškarac je, navodno, bez prethodnog upozorenja – ošišan na licu mesta.
Ovakav potez izazvao je snažnu reakciju prisutnih, ali i šire javnosti kada su se na društvenim mrežama pojavili snimci incidenta. Komentari su bili podeljeni: dok jedni podržavaju brzo reagovanje službi bezbednosti u interesu svih putnika, drugi izražavaju zabrinutost zbog moguće zloupotrebe ovlašćenja i povrede ljudskog dostojanstva.
Bezbednost na aerodromima: nužnost ili potencijal za grešku?
Aerodromi su mesta visokog bezbednosnog rizika i funkcionišu po strogim pravilima. Bezbednosne procedure često uključuju detaljne provere, a osoblje je obučeno da reaguje na svaki mogući indikator rizika. Međutim, ono što se nameće kao ključno pitanje jeste: da li izgled osobe može biti dovoljan razlog za primenu prinudnih mera?
Međunarodni standardi, uključujući i smernice organizacija poput ICAO i UN, naglašavaju da sve bezbednosne provere moraju biti sprovedene uz poštovanje osnovnih ljudskih prava. Mere moraju biti proporcionalne, opravdane i dokumentovane, a intervencije koje uključuju fizički kontakt – naročito one koje utiču na izgled osobe – zahtevaju jasno pravno uporište i pristup u skladu s etikom.
Reakcija javnosti i uloga društvenih mreža
Snaga interneta danas ne leži samo u brzini prenosa informacija, već i u mogućnosti oblikovanja javnog mnjenja. Snimci incidenta ubrzo su izazvali lavinu komentara – od oštrih kritika do izraza podrške bezbednosnim službama.
Na platformama poput X-a (bivši Twitter), Facebooka i TikToka, pokrenute su diskusije pod heštagovima poput #pravaipravda, #sigurnostzanasve, i #poštovanjeslobode. Mnogi su isticali da ovakvi postupci mogu doprineti razvoju predrasuda prema osobama koje se ne uklapaju u konvencionalne estetske ili kulturne obrasce. Drugi su, pak, tvrdili da nepoznat izgled može biti deo kamuflaže ili pokušaja skrivanja identiteta.
Policijska ovlašćenja i potreba za obukom
U središtu ove priče jeste i pitanje granica policijskih ovlašćenja. Iako zakon omogućava da policija interveniše kada postoji osnovana sumnja da je ugrožena bezbednost, način na koji se ta ovlašćenja primenjuju može imati dugoročne posledice – ne samo po pojedinca, već i po poverenje javnosti u institucije.
Stručnjaci ističu potrebu za dodatnom obukom bezbednosnog osoblja, naročito u segmentima komunikacije, interkulturalne senzitivnosti, i deeskalacije konflikata. U ovom slučaju, mnogi su ocenili da je možda postojala drugačija, manje invazivna metoda provere koja ne bi narušila lični integritet putnika.
Zakon, etika i budućnost javne bezbednosti
Incident na beogradskom aerodromu podseća nas koliko je važno razvijati pravne i etičke okvire koji štite i sigurnost i dostojanstvo. Svako odstupanje od ustaljenih procedura mora biti pažljivo ispitano, a odgovornost jasno utvrđena.
U demokratskom društvu, sigurnost ne sme biti izgovor za arbitrarnost. Umesto toga, moramo težiti ravnoteži u kojoj su ljudska prava zaštićena, a javna bezbednost očuvana kroz profesionalnost i transparentnost institucija.
Zaključak: Dijalog kao ključ rešenja
Iako je incident uznemirio javnost, on može biti i polazna tačka za važan društveni dijalog. Potrebna je šira rasprava u kojoj će učestvovati institucije, civilni sektor, stručnjaci i građani, kako bi se uspostavili standardi koji omogućavaju i bezbedno, ali i dostojanstveno putovanje.
Zato umesto osude ili opravdavanja, hajde da ovaj događaj iskoristimo za edukaciju, reformu i razvoj bolje prakse – prakse u kojoj niko neće biti tretiran nepravedno, niti zapostavljen pod izgovorom bezbednosti.