Stanje na frontu: Primirje između Rusije i Ukrajine i dalje na dugom štapu

Region

I pored periodičnih diplomatskih pokušaja, poput pregovora održanih u Istanbulu, mogućnost trajnog primirja između Rusije i Ukrajine i dalje izgleda daleko. Prema dostupnim informacijama, zvanična Moskva i dalje postavlja uslove koji uključuju teritorijalne i geopolitičke ustupke, dok istovremeno intenzivira vojne aktivnosti duž linije fronta.

Vojni analitičari ukazuju na razliku između političkog narativa i stvarnog stanja na terenu. Iako predsednik Rusije Vladimir Putin veruje da se sukob razvija u korist ruske strane, pojedini stručnjaci izražavaju sumnju u dugoročnu održivost takve pozicije.

Ukrajinski vojni analitičar Ivan Stupak izjavio je za The Moscow Times da je ideja o beskonačnom vojnom kapacitetu Rusije – kako to pojedini mediji predstavljaju – preuveličana. „Rusija ima značajne resurse, ali i ograničenja. Tvrdnje da mogu voditi rat godinama su, u velikoj meri, blef“, rekao je Stupak.

Prema podacima sa terena, tokom maja su ruske snage povećale broj napada, posebno na severoistoku i istoku Ukrajine. U proseku, beleženo je oko 184 napada dnevno, što predstavlja porast od 19% u odnosu na april. Ključni pravci napredovanja uključuju područje ka Harkovu, kao i pokušaj opkoljavanja Pokrovska u Donjeckoj oblasti.

Ipak, prema analizi Pavela Aksjonova sa BBC-ja, ruske trupe nemaju kapacitete za ostvarivanje ozbiljnijih teritorijalnih dobitaka. On ističe da je taktika iscrpljivanja ukrajinskih snaga dominantna, ali bez podrške za veće strateške uspehe. „Rusija trenutno ne raspolaže dovoljnim vojnim snagama za ofanzive koje bi mogle da donesu ključne prekretnice, kao što bi bio slučaj sa zauzimanjem Sumija“, ocenjuje Aksjonov.

Vizuelni materijali sa terena i svedočenja vojnika ukazuju na složenost i težinu trenutnog sukoba. Umesto slike apsolutne dominacije, sve više dolaze do izražaja znaci iscrpljenosti i pokušaji obe strane da zadrže svoje pozicije u veoma zahtevnim uslovima.

dan