Vučić deset godina nakon Potočara: “Ponosan sam što sam iskazao poštovanje žrtvama Srebrenice”

politika

U kontekstu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić podsjetio je javnost na svoj dolazak u Memorijalni centar Potočari 2015. godine. Tom prilikom je, kako ističe, želio izraziti iskreno poštovanje prema bošnjačkim žrtvama, uprkos tadašnjim političkim i ličnim rizicima.

“Ponosan sam što sam prije deset godina osobno prisustvovao obilježavanju godišnjice zločina u Srebrenici, jer sam time pokazao poštovanje prema žrtvama, uprkos svim pritiscima i napadima koje sam tada trpio,” izjavio je Vučić u razgovoru za TV Pink, prenosi Anadolu.


📍Podsjećanje na Potočare 2015.

Vučićev dolazak na komemoraciju u Potočarima 2015. godine bio je medijski zapažen događaj. Uprkos napetoj atmosferi i incidentu u kojem je napadnut kamenjem, predsjednik Srbije je odlučio da ostane dosljedan svom stavu – da se zločin mora osuditi i da se žrtve moraju poštovati.

“Nisam otišao tamo radi politike. Otišao sam zbog istine i poštovanja prema nevinim žrtvama,” dodao je Vučić.


🕯️ Izražena sućut i osuda zločina

Vučić je i ovom prilikom izrazio iskreno saučešće porodicama stradalih u Srebrenici, naglasivši da osuđuje zločin “na najstroži način”, te da se takva tragedija nikada ne smije ponoviti.

“Još jedanput iskazujem najiskrenije saučešće članovima porodica poginulih i nastradalih. Nikada se taj odnos teške osude neće moći promijeniti – i to je ono što je važno.”

Ovim izjavama, Vučić je želio ponovo potvrditi stav da Srbija mora da gradi mirnu budućnost na temelju poštovanja prema svim žrtvama, bez obzira na etničku pripadnost.


🔄 Regionalni izazovi i politički kontekst

Odgovarajući na pitanje novinara o tome zašto niko nije odgovarao za napad koji se dogodio u Potočarima, Vučić je rekao da ga ne iznenađuje što se napadi i danas nastavljaju, posebno iz regiona:

“To je logično, jer napadi dolaze iz onih dijelova regije gdje smeta jaka, stabilna i nezavisna Srbija. Mi se nećemo ponižavati, klečati pred svima i ispričavati svemu i svačemu.”

Ova poruka ističe Vučićev stav o potrebi očuvanja nacionalnog dostojanstva, ali i otvara prostor za dijalog u kojem pomirenje ne podrazumijeva odricanje od nacionalnog identiteta, već prihvatanje univerzalnih vrijednosti – života, poštovanja i istine.


🔍 Zašto su ovakve poruke važne?

U vremenu kada su sjećanja i dalje bolna, a političke tenzije prisutne, lideri regiona imaju odgovornost da grade mostove, a ne zidove. Iskren gest ili riječ saučešća, posebno u ovako osjetljivim prilikama, može biti prvi korak ka pomirenju.

Vučićeva poruka o ponosu što je otišao u Potočare, praćena ponovljenim izražavanjem sućuti, nosi simboliku – da pomirenje nije slabost, već snaga.


✨ Zaključak

Trideset godina nakon tragedije u Srebrenici, svaka izgovorena riječ ima težinu. Iako su rane još uvijek duboke, izgradnja stabilnog i mirnog Balkana zahtijeva suočavanje sa prošlošću, ali i iskrenu volju za zajedničkom budućnošću.

Poštovanje prema svim žrtvama – bez izuzetka – temelj je iz kojeg se može roditi istinsko povjerenje među narodima.

dan