Milorad Dodik ispitan u Tužilaštvu BiH: Sud ukinuo pritvor, uvedene mjere zabrane

politika

Predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, pojavio se 4. jula pred Tužilaštvom Bosne i Hercegovine radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog. Ovaj potez dolazi kao dio istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je Dodik počinio krivično djelo Napad na ustavni poredak, definisano članom 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine.

Dobrovoljno pristupio ispitivanju u pratnji advokata

Kako je saopšteno iz Suda BiH, Dodik je dobrovoljno pristupio Tužilaštvu BiH u pratnji svog branioca, gdje je dao iskaz u okviru tekuće istrage. Iste večeri, izveden je pred Sud BiH, gdje je održano ročište na kojem je odlučeno o mjeri pritvora.

Sud BiH: Pritvor ukinut, uvedene mjere zabrane

Nakon razmatranja prijedloga Tužilaštva, Sud BiH je donio rješenje kojim je ukinuta ranije određena mjera pritvora, uz obrazloženje da “više ne postoje razlozi zbog kojih je pritvor prvobitno određen”. Međutim, Sud je odlučio da se protiv osumnjičenog uvedu mjere zabrane, koje uključuju:

  • Obavezno povremeno javljanje nadležnom državnom organu
  • Kontrola opravdanosti trajanja mjera svaka dva mjeseca

Dodik je jasno upozoren da bi kršenje ovih mjera moglo dovesti do ponovnog određivanja pritvora, što je standardna praksa u sličnim slučajevima.

Političke reakcije: Optužbe o mogućem dogovoru

Povodom ovih dešavanja, reagovao je i Safet Softić, predsjednik Glavnog odbora Stranke demokratske akcije (SDA) i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. U izjavi za N1, Softić je izrazio zabrinutost zbog mogućih političkih pritisaka na pravosuđe.

„Zabrinjava činjenica da imamo medijske napise koji kažu da postoji dogovor između Dodika i državnog pravosuđa da mu se ukine pritvor. Ako se pravosuđe dovede na ovaj nivo, onda smo u većem problemu nego što mislimo,“ izjavio je Softić.

Pravni okvir: Šta podrazumijeva član 156. KZ BiH?

Član 156. Krivičnog zakona BiH, koji se odnosi na Napad na ustavni poredak, predviđa kazne za one koji djelima pokušaju promijeniti ustavni poredak ili ugroziti teritorijalni integritet BiH. Riječ je o jednom od najtežih krivičnih djela protiv države, a istrage u vezi s tim članom privlače veliku pažnju javnosti i medija.


Zaključak: Pravni i politički proces u toku

Odluka o ukidanju pritvora Miloradu Dodiku izazvala je burne reakcije i otvorila brojna pitanja u javnosti, posebno u političkim krugovima. Slučaj će se i dalje pratiti s velikim interesovanjem, kako zbog njegove pravne težine, tako i zbog političkog značaja koji nosi.

Građanima ostaje da prate dalji tok sudskog postupka i sve moguće promjene u mjerama zabrane koje su trenutno na snazi.

dan