Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 30. juna da je u Sevilli imao „dug i iscrpan“ razgovor s predsjednicom Europske komisije, Ursulom von der Leyen. Međutim, iz Evropske unije je ubrzo stigao demanti, u kojem se tvrdi da je riječ o kraćem i neformalnom susretu.
Ova situacija izazvala je interesovanje javnosti, posebno u kontekstu sve prisutnijih pitanja o odnosima Srbije i EU, te o statusu i tempu evropskih integracija.
🗣️ Šta je rekao predsjednik Vučić?
Vučić je u obraćanju medijima naveo kako je u Španjolskoj imao, prema njegovim riječima, „najduži i najtemeljniji razgovor“ s predsjednicom von der Leyen do sada. Dodao je da su tema razgovora bile:
- Evropska perspektiva Srbije
- Ekonomska saradnja
- Predstojeće odluke u kontekstu odnosa Srbije i EU
„Razgovor je bio izuzetno koristan. Nikada do sada nismo toliko dugo i temeljito razgovarali o bilateralnim pitanjima“, rekao je Vučić iz Seville, gdje je prisustvovao međunarodnoj konferenciji o finansiranju razvoja.
🏛️ Šta kaže Evropska komisija?
Iz Evropske komisije, međutim, stigla je drugačija verzija događaja. Glasnogovornik Stefan de Keersmaecker izjavio je da nije bilo zvaničnog bilateralnog sastanka, već da je susret bio neplaniran i spontan.
„Predsjednica von der Leyen imala je usputan, spontan razgovor s predsjednikom Vučićem u salonu, neposredno prije početka službene večere u Sevilli. To nije bio službeni bilateralni sastanak,“ naveo je Keersmaecker.
Dodao je da su slične neformalne razmjene bile održane i sa drugim liderima prisutnim na događaju, te da ne postoji službeni zapisnik o razgovoru s Vučićem.
🔍 Zašto je važna ova razlika?
Razlike u interpretaciji i tonu izjava podižu pitanja o:
- transparentnosti komunikacije između Beograda i Bruxellesa
- političkom pozicioniranju Srbije u evropskom kontekstu
- razumijevanju diplomatskih protokola i formalnosti
Uobičajeno je da politički lideri prenaglašavaju značaj neformalnih susreta, no u ovom slučaju posebno se pažljivo posmatra svaki korak u kontekstu napetih unutrašnjopolitičkih događanja u Srbiji i zastoja u procesu evropskih integracija.
📌 Zaključak
Iako predsjednik Vučić tvrdi da je imao značajan razgovor s Ursulom von der Leyen, Evropska komisija daje mnogo umjereniju verziju susreta. Bez obzira na trajanje ili formalnost, jasno je da odnosi Srbije i EU ostaju složeni i podložni različitim interpretacijama.
Građani Srbije s pravom očekuju više transparentnosti i konkretnih rezultata u procesu integracija, kao i realan prikaz međunarodnih odnosa. Zbog toga je važno pratiti zvanične izvore informacija i zadržati kritički pogled na političke izjave.