Turska i Iran: Erdogan o sukobu na Bliskom istoku – “Odbrana, a ne agresija”

Svijet

U jeku sve ozbiljnije eskalacije sukoba između Irana i Izraela, predsjednik Turske, Recep Tayyip Erdogan, obratio se javnosti sa snažnim političkim porukama koje odjekuju širom regiona. Tenzije na Bliskom istoku već danima rastu, a sve više država zauzima pozicije koje bi mogle imati dugoročne geopolitičke posljedice.

Erdogan: Iran ima pravo na samoodbranu

Šestog dana sukoba, Erdogan je izjavio da “Iran ima legitimno pravo na samoodbranu”, referišući se na, kako je rekao, “izraelske terorističke napade”. U svom obraćanju medijima, turski lider je naglasio da se Iran brani od, kako je naveo, “izraelske brutalnosti i državnog terora”, ističući da ovakve reakcije dolaze u trenutku kada je sigurnost čitavog regiona ozbiljno ugrožena.

Dan ranije, Erdogan je izraelskog premijera Benjamina Netanyahua nazvao “najvećom prijetnjom sigurnosti regiona”, što je izazvalo burne reakcije u diplomatskim krugovima.

Turska spremna na sve scenarije

Turski predsjednik je potvrdio da Ankara aktivno prati razvoj situacije i da su svi relevantni državni organi – sigurnosni i diplomatski – u stanju pune pripravnosti.

“Pripremamo se za sve moguće scenarije. Ako se posljedice sukoba prenesu u blizinu naših granica, Turska će znati kako da reaguje”, poručio je Erdogan.

Osim toga, najavio je dodatno jačanje nacionalne odbrambene industrije, uključujući povećanje proizvodnje raketa srednjeg i dugog dometa. Prema njegovim riječima, cilj je osigurati dovoljnu vojnu spremnost i odvraćanje od mogućih prijetnji.

Reakcija iz Izraela: Optužbe i kritike

Odgovor iz Tel Aviva nije izostao. Izraelski ministar vanjskih poslova, Gideon Saar, optužio je Tursku za, kako je naveo, “imperijalističke ambicije”, naročito u Siriji. Na društvenoj mreži X kritikovao je Erdoganove izjave, naglašavajući da Ankara koristi regionalnu nestabilnost za širenje političkog uticaja.

Geopolitička previranja i oprezna diplomatija

Ova razmjena stavova između Ankare i Tel Aviva dolazi u osjetljivom trenutku za cijeli Bliski istok. Dok se međunarodna zajednica poziva na uzdržanost i traži mirno rješenje, jasno je da regionalne sile formiraju nove bezbjednosne i strateške blokove.

Turska, koja balansira između članstva u NATO savezu i tradicionalnih veza sa zemljama Bliskog istoka, pokušava da zauzme poziciju ključnog igrača u budućem uređenju regiona.

Zaključak

Iako Erdoganove izjave mogu izazvati kontroverze, one takođe odražavaju promjenjivu dinamiku međunarodnih odnosa. U ovom trenutku, svaka izjava velikih regionalnih lidera dodatno utiče na tok događaja i oblikuje percepciju globalne javnosti. Turska se, očigledno, priprema za sve opcije – i diplomatske i vojne – dok region prolazi kroz jednu od najnestabilnijih faza u posljednjim decenijama.

dan