Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je da je za nastavak finansiranja i utvrđivanje upisnih kvota na visokoškolskim ustanovama u Srbiji neophodan početak i nadoknada nastavnog procesa koji je trenutno u prekidu usled studentskih protesta.
U intervjuu za medije, Brnabić se osvrnula na aktuelnu situaciju na univerzitetima, izražavajući zabrinutost zbog blokade rada pojedinih fakulteta. Posebno se obratila rukovodstvu Univerziteta u Beogradu, postavljajući pitanje kako planiraju da organizuju prijemne ispite za novu generaciju studenata, ukoliko je trenutnim studentima onemogućeno pohađanje predavanja i polaganje ispita.
„Ako govorimo o odgovornosti prema budućim generacijama, onda se postavlja pitanje kako će se sprovoditi prijemni ispiti, koji su takođe deo nastavnog procesa? Ako su fakulteti u blokadi, da li su onda zaista uslovi za akademski rad obezbeđeni?“ izjavila je Brnabić.
Predsednica Skupštine navela je da je prethodnih meseci došlo do ozbiljnih institucionalnih zastoja i pozvala akademsku zajednicu da razmotri načine za povratak u redovan radni okvir, posebno imajući u vidu, kako je istakla, važnost obrazovanja za celo društvo.
U jednom delu izjave, Brnabić je iznela oštru kritiku na račun načina na koji su se odvijale blokade fakulteta, izražavajući zabrinutost zbog, kako je navela, „isključenja drugih mišljenja i ograničavanja pristupa obrazovnim ustanovama“.
„Svi studenti moraju imati jednaka prava na pristup obrazovanju i izražavanje stavova, bez obzira na to da li su saglasni s protestima ili ne. Dijalog i institucionalna rešenja su osnova svakog demokratskog društva“, dodala je.
Govoreći o aktuelnim političkim dešavanjima, uključujući rezultate nedavnih lokalnih izbora, Brnabić je navela da je zadovoljna ostvarenim rezultatima Srpske napredne stranke, uz ocenu da deo opozicije bira vaninstitucionalne metode borbe.
„U demokratskim sistemima, važno je da se političke promene traže kroz postojeće mehanizme i institucije. Paralelne akcije na ulicama, bez podrške u parlamentu, teško mogu dovesti do održivih promena“, zaključila je.
Kontekst: Akademski protesti i politička klima
Trenutna situacija na univerzitetima u Srbiji deo je šireg društvenog i političkog konteksta u kojem studenti izražavaju nezadovoljstvo različitim društveno-političkim pitanjima. Pojedini fakulteti su u blokadi, dok studenti zahtevaju promene kroz protestne aktivnosti.
Izjave političara, uključujući one predsednice Skupštine, deo su javnog diskursa i često izazivaju različite reakcije u javnosti. Mediji i društvene platforme igraju važnu ulogu u prenošenju tih izjava, ali je od ključnog značaja da se ton javne debate zasniva na poštovanju, tačnosti i argumentovanom dijalogu.