Plastične posude, boce i drugi kontejneri za skladištenje hrane praktični su za svakodnevnu upotrebu jer pomažu da hrana ostane sveža. Međutim, važno je znati da neki od tih proizvoda mogu sadržavati bisfenol A (BPA) – hemikaliju koja se koristi u proizvodnji određene plastike i smola.
Šta je BPA?
Bisfenol A je industrijska hemikalija koja se koristi još od 1960-ih godina za izradu tvrdih plastika i zaštitnih premaza u ambalaži za hranu i piće – uključujući bočice za vodu, posude za čuvanje hrane i unutrašnjost konzervi.
Prema podacima Američke agencije za hranu i lekove (FDA), niske doze BPA koje se mogu uneti hranom smatraju se bezbednim za većinu potrošača. Međutim, istraživanja su pokazala da dugotrajna izloženost visokim nivoima BPA može imati potencijalne efekte na zdravlje, zbog čega neki stručnjaci preporučuju smanjenje izloženosti kada je to moguće.
Kako dolazi do izlaganja?
Kada plastika koja sadrži BPA dođe u kontakt s hranom – posebno pri visokim temperaturama – može doći do oslobađanja male količine ove hemikalije. Zato se često savetuje da se posude koje nisu označene kao „BPA free“ ne koriste za podgrevanje hrane u mikrotalasnoj.
Saveti za smanjenje izloženosti BPA:
- Koristite proizvode označene kao „BPA-free“
- Izbegavajte grejanje hrane u plastičnim posudama koje nisu namenjene za mikrotalasnu
- Koristite staklene, keramičke ili nerđajuće posude kada god je to moguće
- Obratite pažnju na oznake na dnu plastičnih proizvoda – reciklažni kodovi 3 i 7 mogu značiti prisustvo BPA, ali ne uvek
Zaključak
Iako trenutni podaci ukazuju da su niske količine BPA u prehrambenim proizvodima bezbedne za konzumaciju, mnogi potrošači biraju da smanje izloženost kao meru predostrožnosti. Ako imate nedoumice u vezi sa BPA i zdravljem, najbolje je konsultovati se sa stručnjakom za ishranu ili vašim lekarom.