Praznik Svetog Pankratija – Dan zaštite od zla i nesreće: Značaj, običaji i molitve koje se danas izgovaraju

Zanimljivosti

📅 Danas je veliki pravoslavni praznik: Sećanje na Svetog Pankratija, čuvara od zla i nesreće

Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja Svetog sveštenomučenika Pankratija, episkopa Tavromenijskog. Ovaj svetac se posebno poštuje kao zaštitnik od zla, nesreće i duhovnih neprijatelja, a vernici veruju da njegova molitvena snaga i danas može pomoći svakome ko mu se obrati sa iskrenom verom.

U mnogim krajevima Balkana, današnji dan se smatra izuzetno moćnim za molitvu, a jedan običaj naročito se ističe – vernici ustaju ranom zorom, pale sveću i izgovaraju molitvu svetitelju, verujući da se time donosi mir u dom, zaštita porodici i snaga za suočavanje sa svakodnevnim izazovima.


👼 Ko je bio Sveti Pankratije?

Sveti Pankratije rođen je u Antiohiji, u vreme kada je Gospod Isus Hristos još uvek hodao zemljom. Imao je blagoslov da zajedno sa svojim roditeljima vidi Isusa u Jerusalimu, čuje Njegove reči i prisustvuje čudesima. Taj susret promenio mu je život.

Nakon Hristovog Vaznesenja, Pankratije se povukao u pećinu u Pontu gde je živeo asketskim životom molitve. Apostol Petar ga je kasnije postavio za episkopa Tavromenije na Siciliji, što je označilo početak njegovog velikog misijskog rada.


✝️ Čudotvorac i zaštitnik naroda

Sveti Pankratije je bio poznat po svojoj nepokolebljivoj veri, mudrosti i čudima. Na Siciliji je uspeo da obrati mnoge neznabošce, uništi idole i učvrsti hrišćansku zajednicu. Njegova služba bila je ispunjena ljubavlju i hrabrošću, a narod ga je poštovao kao oca i duhovnog vođu.

Jedno od najpoznatijih čuda desilo se kada je vojvoda Akvilin pokušao da uništi grad Tavromen. Pankratije je tada sa sveštenicima izašao pred neprijatelje, noseći časni Krst. U tom trenutku, gusta tama obavila je neprijatelje, koji su se u panici okrenuli jedni protiv drugih. Grad je bio spasen molitvom i verom svetitelja.


🕊️ Mučeništvo i svetost

Nažalost, Sveti Pankratije je na kraju postradao mučeničkom smrću – zlobni neznabošci su ga kamenovali, ne podnoseći snagu njegove vere. Ipak, njegova žrtva nije bila uzaludna. Danas se njegove svete mošti čuvaju u Rimu, kao podsetnik na svetost i snagu duhovnog predanja.


🙏 Duhovni značaj praznika: Molitva Svetom Pankratiju

Na ovaj dan, mnogi vernici ujutru odlaze u crkvu, pale sveće i mole se Svetom Pankratiju za zaštitu, zdravlje i mir u porodici. Prema narodnom verovanju, ne valja spavati dugo, niti dan započeti lenjo, jer se veruje da je ovaj dan idealan za pokretanje duhovne obnove, molitvu i zahvalnost.

Molitva Svetom Pankratiju:

„Bio si naslednik Apostola prestolom i zajedničar duhom,
bogonadahnuto delo si našao u viđenju duhovnog uzrastanja:
Zbog toga si uzdizao reč istine i radi vere si do krvi postradao,
sveštenomučeniče Pankratije: Moli Hrista Boga da spase duše naše.“


💡 Kako danas obeležiti praznik u svom domu?

Ukoliko niste u mogućnosti da odete u crkvu, praznik Svetog Pankratija možete obeležiti i kod kuće:

  • Ustanite rano, pomolite se i upalite sveću ispred ikone.
  • Izbegavajte teške i bespotrebne razgovore – neka dan prođe u miru.
  • Pomozite nekome – učinite dobro delo u ime svetitelja.
  • Provedite vreme sa porodicom, bez stresa i buke.
  • Razmislite o onome što vas muči i pomolite se za snagu i vođstvo.

🕯️ Zaključak: Sveti Pankratije kao simbol vere, snage i zaštite

Sveti Pankratije ostaje svetionik pravoslavne vere, primer neustrašive borbe za istinu i ljubav prema Bogu. Njegov praznik nas podseća da vera može biti štit protiv svakog zla, a molitva sredstvo za duhovnu snagu i unutrašnji mir.

U duhu ovog dana, budimo zahvalni, saosećajni i duhovno budni – jer, kako nas uči predanje, ništa nije jače od molitve i vere u božansku pravdu.

dan