Danas slavimo Svetog Pankratija – zaštitnika porodilja i dece: Evo šta nikako ne smete raditi na ovaj dan

Zanimljivosti

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 22. jula obeležavaju praznik Svetog Pankratija, velikog sveca i zaštitnika porodilja i dece. Ovaj dan obeležen je dubokim poštovanjem i verovanjima koja su prisutna vekovima, naročito u ruralnim krajevima i istočnoj Srbiji.


Ko je bio Sveti Pankratije?

Sveti Pankratije rođen je u drevnom gradu Antiohiji, u vreme kada je Isus Hristos hodao zemljom. Njegovi roditelji, duboko dirnuti čudima i učenjem Isusa, odlučili su da odu u Jerusalim kako bi Ga lično videli, zajedno sa mladim Pankratijem. U Jerusalimu su slušali Hristove reči, prisustvovali Njegovim delima i poverovali u Njegovo učenje.

Kasnije se Pankratije upoznao sa apostolom Petrom i posvetio život molitvi i asketizmu. Povukao se u pećinu u Pontu gde je tražio mir i tišinu. Apostoli Petar i Pavle pronašli su ga i postavili za episkopa Tavromenije (današnja Taormina na Siciliji).

Kao episkop, Pankratije je svojim čudima i mudrošću doveo ceo grad do hrišćanstva, a njegova vera i danas inspiriše vernike širom sveta.


Zašto je Sveti Pankratije posebno važan porodiljama i deci?

U narodnom verovanju, Sveti Pankratije je moćan zaštitnik porodilja i dece. Trudnice i majke mole se njemu za zdravlje i sigurnost tokom trudnoće i porođaja. Njegova ikona tradicionalno se čuva u domovima kao štit od zlih sila, nesreća i bolesti.

Na ovaj dan je običaj da se u kuću unese blagoslovena voda i da se upali sveća ispred ikone Svetog Pankratija, kako bi se porodica zaštitila i dobila Božji blagoslov.


Koje običaje treba poštovati na dan Svetog Pankratija?

U mnogim delovima Srbije, posebno u istočnim krajevima, postoji verovanje da na dan Svetog Pankratija treba izbegavati teške fizičke poslove jer “zemlja odmara”. Ovaj dan se smatra svetim i posvećen je molitvi i duhovnom miru.

Takođe, savetuje se da se izbegavaju svađe i negativne misli, jer se veruje da se na ovaj dan posebno pojačava snaga molitve i vera u zaštitu svetitelja.


Čudo Svetog Pankratija – kako je spasao Tavromeniју

Legenda kaže da je vojvoda Akvilin, kao neznabožac, krenuo sa vojskom da razori grad Tavromeniju i uništi hrišćane. Sveti Pankratije je, nepokolebljiv u veri, stao pred narod sa krstom u ruci i molio se Bogu za zaštitu.

Kada je neprijateljska vojska stigla, obavila ih je gusta tama i obuzeo veliki strah, što je nateralo da se povuku. Tako je zahvaljujući molitvi i veri Sveti Pankratije odbranio svoj narod.


Zašto je važno sećati se svetaca poput Pankratija?

Priče o životima svetaca nisu samo istorijske legende. One nas uče o snazi vere, upornosti i ljubavi prema bližnjima. Sveti Pankratije podseća nas da u svakom izazovu postoji mesto za molitvu i nadu, ali i da je zaštita najmlađih i najranjivijih sveta vrednost.

Njegov primer osnažuje majke i trudnice da kroz veru pronađu snagu i sigurnost, a sve nas podseća na važnost zajedništva, mira i dobrote.


Kako možete obeležiti ovaj dan?

  • Pomolite se Svetom Pankratiju za zdravlje svoje porodice, naročito za trudnice i decu.
  • Uključite blagoslovenu vodu i upalite sveću ispred njegove ikone ako je imate.
  • Provedite dan u miru, izbegavajući teške fizičke poslove i stres.
  • Razmislite o važnosti tradicije i duhovnosti u savremenom životu.

Zaključak

Dan Svetog Pankratija je dan molitve, zaštite i poštovanja prema svetim vrednostima koje nas uče strpljenju, veri i ljubavi. Bez obzira na veru ili tradiciju, ovaj praznik nas podseća na univerzalne poruke o zaštiti porodice i zajednice.

dan