Jelena Karleuša nakon otkazivanja koncerta u Sanskom Mostu: „Zar ne smiješ voljeti svoju zemlju?“ – spominje i Dinu Merlina

Zanimljivosti

Srbijanska pop zvijezda Jelena Karleuša nedavno se našla u centru pažnje nakon što je Diskoteka Camel u Sanskom Mostu otkazala njen koncert planiran za ljeto 2025. godine. Odluka o otkazivanju došla je uslijed reakcija na kontroverzne izjave koje je Karleuša iznijela povodom događaja u Srebrenici, što je izazvalo burne diskusije na društvenim mrežama i u medijima.


Izjave koje su izazvale polemike

Na društvenim mrežama, posebice na platformi X (nekadašnji Twitter), Jelena Karleuša je tvrdila da je „jedini narod na Balkanu koji je doživio genocid – srpski narod“. Ove izjave izazvale su negativne komentare, osude i optužbe za širenje netolerancije.

U svojoj reakciji na otkazivanje koncerta, Karleuša je poručila:

„Otkazuju koncerte srpskim pjevačima po BiH ako neće pljuvati po Srbiji i ako kažu da nismo genocidan narod. Znači, bez da ikoga uvrijediš, ne smiješ voljeti svoju zemlju Srbiju?“


Poređenje s Dinom Merlinom

Pjevačica je u svom postu spomenula i Dinu Merlina, jednog od najpoznatijih bosanskohercegovačkih izvođača, komentarišući različite reakcije na njihove stavove:

„Zar sad Srbija treba Merlinu otkazati koncert jer podržava svoj narod? Nema problema.“

Dodala je i oštru kritiku na račun bosanskohercegovačkih medija:

„Pitanje za sve bošnjačke medije koji me danima razvlače: Koja je razlika između mene, koja volim i branim Srbiju i tvrdim da nije genocidna, i Dine Merlina, koji voli svoju zemlju i tvrdi da jeste? Merlinu pare iz ‘genocidne’ Srbije ne smetaju kad dođe pjevati u Niš, dok mene boli briga za novac onih koji mrze Srbiju.“


Reakcija Diskoteke Camel i šira slika

U saopštenju za javnost, Diskoteka Camel navela je da ne može tolerisati govor mržnje, uvrede i netrpeljivost:

„Otkazivanje nastupa uslijedilo je zbog izjava koje smatramo neprihvatljivim i duboko uvredljivim.“

Ovaj događaj dodatno je otvorio pitanja o granicama slobode izražavanja, odgovornosti javnih ličnosti i ulozi medija u oblikovanju javnog mnjenja.


Šta ova situacija znači za muzičku scenu i javni dijalog?

Otkazivanje koncerata zbog političkih i društvenih stavova nije neuobičajeno na Balkanu, gde istorijski i politički konflikti često prate i kulturu. Slučaj Jelene Karleuše pokazuje koliko je važno pronaći balans između slobode izražavanja i poštovanja različitosti.

S druge strane, upoređivanje različitih javnih ličnosti i njihove reakcije na složene teme kao što su nacionalni identitet i prošlost izazivaju dodatne debate o tome kako umjetnici mogu i treba da se angažuju u društvenim pitanjima.


Zaključak

Situacija s otkazivanjem koncerta Jelene Karleuše u Sanskom Mostu postavlja važno pitanje: gdje je granica između ličnog stava i javne odgovornosti? Takođe, ističe koliko su tenzije i neujednačeni stavovi o prošlosti i sadašnjosti prisutni i u muzičkoj industriji.

Važno je da se ove teme obrađuju sa poštovanjem i pažnjom, kako bi dijalog bio konstruktivan, a kultura most između različitosti, a ne razlog za podjele.

dan