Lica sa međunarodne potjernice viđena na javnom skupu u Beogradu: Otvorena pitanja o bezbednosti i odgovornosti

politika

Više medijskih izvora, uključujući Radio Slobodna Evropa (RSE), objavilo je informacije prema kojima su pojedinci sa potjernice Interpola, a koji su optuženi u vezi sa događajima u Banjskoj 2023. godine, navodno viđeni na javnom događaju u centru Beograda krajem juna 2025.

Navode o prisustvu pojedinih osoba na protestima, koje su obezbeđivale policijske snage u Pionirskom parku, potvrdili su istraživači RSE-a uz pomoć tehnologije za prepoznavanje lica. Među njima je, prema dostupnim informacijama, Vladimir Vučetić iz Severne Mitrovice, protiv koga je podignuta optužnica Specijalnog tužilaštva Kosova.


📍 Kontekst događaja u Banjskoj

Optužnica je povezana sa incidentom od 24. septembra 2023. godine u selu Banjska na severu Kosova, kada je u sukobu sa naoružanom grupom ubijen kosovski policajac, dok su u kasnijoj razmeni vatre stradala trojica napadača srpske nacionalnosti.

Tužilaštvo Kosova tereti ukupno 45 osoba za planiranje i izvođenje napada, uključujući Milana Radoičića, koji je javno priznao ulogu u incidentu. Radoičić se nakon događaja povukao u Srbiju, gde protiv njega nije pokrenut krivični postupak. Od 45 optuženih, trenutno je suđenje u toku za samo trojicu, dok su ostali – uključujući Vučetića – nedostupni pravosudnim organima Kosova.


📸 Fotografije, društvene mreže i bezbednosna pitanja

Istraživači RSE su uz pomoć dostupnih fotografija i video materijala sa društvenih mreža tvrdili da su identifikovali Vučetića na protestu održanom 28. juna 2025. godine u Beogradu. Pritom se navodi da se on na fotografijama pojavljuje u odeći koju je ranije objavljivao na svom otvorenom Facebook profilu.

Takođe, u arhivama društvenih mreža mogu se pronaći njegove starije fotografije na kojima nosi obeležja organizacije „Obraz“, koja je zabranjena odlukom Ustavnog suda Srbije 2012. godine, zbog, kako je navedeno, širenja govora mržnje i diskriminacije.


🟠 Reakcije institucija – još uvek izostaju

Iako je vest izazvala reakcije dela javnosti i medija, zvanične izjave iz institucija Srbije, uključujući Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo, još uvek nisu date. Takođe, nije potvrđeno da li su preduzete bilo kakve mere u vezi sa prisustvom osoba koje se nalaze na međunarodnim potjernicama na javnim mestima u Srbiji.

Ovo otvara brojna pitanja o:

  • Saradnji između pravosudnih sistema Srbije i Kosova
  • Efikasnosti međunarodne poternice posredstvom UNMIK-a
  • Bezbednosnim protokolima tokom javnih okupljanja

🔎 Važnost institucionalne transparentnosti

U demokratskim društvima važno je da se poštuju zakonski postupci, uključujući saradnju sa međunarodnim organizacijama kao što su Interpol i UNMIK. Javnost ima pravo da bude informisana o tome da li se zakoni primenjuju jednako na sve građane, bez obzira na njihovu političku ili društvenu pripadnost.

Osim toga, prisustvo optuženih osoba na javnim događajima dodatno otvara pitanje mehanizama kontrole pristupa, kao i potrebu za doslednom primenom bezbednosnih procedura.


📌 Zaključak

Pojava pojedinaca koji se nalaze na međunarodnim potjernicama u javnosti ne bi trebalo da ostane bez institucionalne reakcije. Zakonitost, jednakost pred zakonom i regionalna bezbednost su ključni faktori za očuvanje poverenja građana u pravosudne i bezbednosne organe.

Dalji razvoj situacije zavisiće od toga da li će nadležni organi u Srbiji zvanično reagovati, te da li će doći do saradnje sa međunarodnim i regionalnim pravosudnim institucijama.

dan