Novi udar na kućni budžet: Predstavljen prijedlog za poskupljenje struje u domaćinstvima u Bosni i Hercegovini

Region

U prostorijama Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EPBiH) nedavno je održana važna konferencija za medije na kojoj je izvršni direktor Nenad Ikanović predstavio prijedlog povećanja cijena električne energije za domaćinstva. Ovaj prijedlog uskoro će biti upućen regulatornoj komisiji za energiju u Federaciji BiH (FERK) na potvrdu, čime bi moglo doći do promjena koje će osjetiti svaki građanin.

Zašto poskupljenje struje?

Ikanović je objasnio da je jedan od glavnih razloga potreba prilagođavanja cijena novim tržišnim i proizvodnim okolnostima. Vlada Federacije BiH je 2023. godine donijela set novih energetskih zakona, uključujući i Zakon o električnoj energiji, koji naglašavaju važnost pouzdanog snabdijevanja i pravilnog određivanja cijena struje.

Elektroprivreda BiH većinski proizvodi električnu energiju iz termoelektrana, ali od 2019. godine bilježi značajan pad proizvodnje, što je dovelo do toga da preduzeće mora kupovati dodatnu energiju kako bi zadovoljilo rastuću potražnju. U periodu od 2010. do 2019. EPBiH je imala bilansne viškove energije, što je omogućavalo stabilnije cijene za domaćinstva. Međutim, taj period je iza nas, a smanjenje proizvodnje i rast potrošnje (između 3 i 5 posto godišnje) pritisnuli su finansije preduzeća.

Novi model cijena i blok tarife

Prema najavljenom prijedlogu, FERK-u će biti dostavljen novi model usklađivanja cijena, predviđajući povećanje cijena za oko 11% u odnosu na trenutni nivo proizvodnje. Uvedene su i tzv. blok tarife, koje se odnose na različite kategorije potrošnje i računa, nazvane plavi, zeleni i crveni računi.

  • Zeleni računi (najbrojnija kategorija) – očekuje se povećanje prosječno oko 4,8%.
  • Plavi računi – povećanje oko 6,3%.
  • Crveni računi – najviše poskupljenje, oko 8,0%.

Ovaj sistem tarifikacije omogućava preciznije usklađivanje cijena s potrošnjom i motivira racionalnije korištenje električne energije.

Šta ovo znači za građane?

Predložena poskupljenja će najviše pogoditi one koji troše veće količine električne energije, dok će korisnici s manjom potrošnjom osjetiti blaži rast cijena. Uprkos povećanju, Elektroprivreda nastoji da kroz novi model cijena održi ravnotežu između ekonomske održivosti i zaštite potrošača.

Generalni direktor EPBiH, Sanel Buljubašić, naglasio je da sve ključne odluke donosi uprava preduzeća kolektivno, sa šest izvršnih direktora, što pokazuje transparentnost i zajedničku odgovornost u vođenju kompanije.

Kako se pripremiti?

  1. Praćenje potrošnje – Budite svjesni svoje mjesečne potrošnje i pokušajte je optimizirati kako biste smanjili račun.
  2. Uvođenje štednih navika – Isključivanje nepotrebnih uređaja, korištenje energetski efikasnih aparata i pažljivo korištenje električne energije može pomoći u smanjenju troškova.
  3. Informisanje o tarifama – Razumijevanje blok tarifa pomoći će vam da bolje planirate potrošnju i izbjegnete veće račune.

Zaključak

Poskupljenje električne energije nije vijest koju potrošači žele čuti, ali je rezultat složenih ekonomskih i tehničkih okolnosti s kojima se suočava Elektroprivreda BiH. Transparentnost u donošenju odluka i novi modeli tarifiranja predstavljaju pokušaj prilagođavanja novim realnostima, a građanima ostaje da se prilagode novim uslovima i racionalnije koriste resurse.

dan