Putin neće prisustvovati BRICS samitu u Brazilu – evo zašto
Ruski predsjednik Vladimir Putin neće lično prisustvovati predstojećem samitu zemalja BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) koji se održava 6. i 7. jula 2025. godine u Brazilu. Odluka dolazi uslijed postojanja aktivne međunarodne potjernice koju je izdao Međunarodni krivični sud (ICC) zbog sumnji u ratne zločine.
Umjesto ličnog prisustva, Putin će se učesnicima samita obratiti putem video-linka, a rusku delegaciju na licu mjesta predvodiće ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Šta stoji iza Putinove odluke?
Prema riječima Jurija Ušakova, savjetnika Kremlja za vanjsku politiku, Brazil nije mogao pružiti garancije koje bi omogućile sigurno i slobodno kretanje ruskog predsjednika tokom boravka. Budući da je Brazil potpisnica Rimskog statuta i članica ICC-a, formalno bi bio obavezan da uhapsi Putina ukoliko kroči na njihovu teritoriju.
Ovo predstavlja realan diplomatski izazov za sve strane uključene u organizaciju samita.
Međunarodna potjernica i pravni kontekst
U martu 2023. godine, Međunarodni krivični sud izdao je nalog za hapšenje Putina zbog sumnje u ratne zločine, konkretno zbog navodnog nezakonitog premještanja ukrajinske djece tokom sukoba u Ukrajini. Iako Rusija ne priznaje jurisdikciju ICC-a i odbacuje optužbe, očigledno je da su međunarodne pravne posljedice postale faktor koji utiče na Putinove diplomatske aktivnosti.
Ovo nije prvi put da predsjednik Rusije izbjegava prisustvo međunarodnim događajima u državama koje priznaju ICC. Slične mjere opreza bile su prisutne i tokom ranijih samita i posjeta.
Geopolitički signali unutar BRICS-a
Zanimljivo je napomenuti da ni kineski predsjednik Si Đinping, prema najavama, neće lično prisustvovati samitu, već će se također obratiti putem video-linka. To otvara pitanje o redefinisanju oblika saradnje unutar BRICS-a u svjetlu globalnih tenzija, ali i o sve većem oslanjanju na digitalnu diplomatiju.
Iako fizičko odsustvo Putina i Sija može djelovati kao slabljenje simbolike jedinstva BRICS-a, ono ne mora nužno umanjiti važnost sadržaja samita, koji će se i dalje baviti temama multipolarnog svijeta, ekonomske saradnje, proširenja članstva i izazova globalnog poretka.
Zaključak
Putinova odluka da ne putuje u Brazil jasno pokazuje koliko su međunarodne pravne institucije postale relevantne čak i za lidere velikih sila. Iako se mnoge države, uključujući Rusiju, protive jurisdikciji ICC-a, pravne posljedice mogu imati stvarne i direktne posljedice na globalnu diplomatiju.
Uprkos svemu, BRICS ostaje važan forum za diskusiju o budućnosti globalne ekonomije i politike, a način na koji se njegovi lideri odlučuju pojavljivati – bilo fizički ili digitalno – govori mnogo o novim pravilima igre u savremenim međunarodnim odnosima.