Građani Bosne i Hercegovine i dalje će se suočavati s izuzetno toplim i sušnim vremenskim uslovima. Iako će u pojedinim krajevima biti kratkotrajnih padavina, meteorolog Nedim Sladić upozorava da značajnije kiše – koje bi mogle ublažiti sušu – neće biti još najmanje deset dana.
Ovo može imati ozbiljne posledice kako na poljoprivredu, tako i na vodosnabdijevanje i opštu bezbednost građana tokom ljetnih mjeseci.
Kratkotrajni pljuskovi nisu rješenje
Iako se lokalni pljuskovi očekuju u petak, Sladić ističe da oni neće donijeti značajno olakšanje. „Takve padavine možemo posmatrati gotovo kao suho zlato – kratke, lokalizovane i bez većeg uticaja na ukupnu sušnu situaciju“, rekao je za Nezavisne novine.
Zašto se kiša “izbjegava” naš region?
Sladić pojašnjava da trenutni vremenski obrasci ne idu u prilog BiH kada je riječ o padavinama. Razlog je pojava morskog toplotnog vala u Sredozemlju, što često rezultira formiranjem snažnog termobaričkog grebena – atmosferske „barijere“ koja odbija vlažne i nestabilne vazdušne mase.
“To djeluje kao svojevrsni štit koji zaustavlja dolazak značajnijih vremenskih poremećaja prema našim krajevima. Dok glavnina padavinskih sistema ostaje sjeverno od Alpa, kod nas stižu samo tragovi, u vidu blagog osvježenja i simboličnih pljuskova”, navodi Sladić.
Temperature i dalje visoke – oprez je nužan
Vrhunac toplotnog talasa, prema prognozama, očekuje se upravo danas, kada će se temperature zraka kretati od 34 do čak 40 stepeni Celzijusa. U petak se očekuje nešto niža temperatura, ali će i dalje prelaziti 30 stepeni.
Građanima se savjetuje da preduzmu mere opreza:
- Izbjegavajte boravak na suncu između 11 i 17 sati
- Unosite dovoljno tečnosti, posebno vode
- Nosite laganu i svijetlu odjeću
- Starije osobe i djeca treba da budu pod posebnim nadzorom
Suša i njene posledice – šta možemo očekivati?
Nastavak suše može ostaviti posledice na više nivoa:
- Poljoprivreda: Usjevi i biljke trpe štetu, što može uticati na prinose i cijene hrane.
- Vodosnabdijevanje: Smanjen nivo vode u rijekama i akumulacijama može ugroziti javno snabdijevanje.
- Zdravlje stanovništva: Dugotrajna izloženost toploti povećava rizik od sunčanice, dehidracije i hroničnih zdravstvenih problema.
Zbog toga je važno da građani prate zvanične vremenske prognoze i preporuke institucija, posebno u kontekstu eventualnog proglašenja suše kao elementarne nepogode, ukoliko se stanje dodatno pogorša.
Zaključak
Iako kratkotrajni pljuskovi mogu donijeti trenutno osvježenje, pravi izlaz iz sušnog perioda još nije na vidiku. Prema prognozama Nedima Sladića, sljedećih deset dana ćemo i dalje biti pod uticajem toplih i stabilnih vremenskih sistema, što znači da nas očekuje nastavak suše i visokih temperatura.
Ostaje nada da će se atmosferski uslovi u drugoj polovini jula promijeniti – do tada, ostaje nam da budemo oprezni, štedimo vodu i brinemo o sebi i drugima.