Svjedoci tvrde da je djevojka koja je izgubila život u Budvi tokom parasajlinga doživjela napad panike: Evo koji su simptomi i kako utiče na tijelo
Djevojka koja je tragično stradala u Budvi tokom parasajlinga, prema tvrdnjama svjedoka, doživjela je napad panike dok je bila u vazduhu. Jedan radnik agencije za vodene sportove u Budvi ispričao je za Alo!:
– Sve je djelovalo u redu. Objasnili su joj kako funkcioniše parasajling, kako da sjedi, kako da se ponaša dok je u vazduhu. Nije pokazivala nikakav strah, rekla je da joj je sve jasno i da nema problema. Međutim, kada je došlo vrijeme za spuštanje, svjedoci kažu da je počela paničiti i vikati – da se uplašila.
– Vikala je iz sveg glasa: “Spustite me, spustite me!” Ali kapetan broda nije mogao da je čuje zbog buke motora. Nije stigao da joj objasni da je već spuštaju i da će ubrzo biti na vodi – dodaje on.
Nažalost, nesretna djevojka je otkopčala sigurnosne pojaseve i skočila, čime je sebi oduzela život.
Da li je razlog skoka bio napad panike ili nešto drugo – pokazaće istraga.
Šta je napad panike i kako utiče na naše tijelo?
Napad panike može izazvati vrlo snažne i zastrašujuće simptome – i fizičke i psihološke – iako sam po sebi nije opasan po život. Međutim, iskustvo može biti toliko intenzivno da osoba pomisli da doživljava srčani udar ili “gubi razum”.
Fizički simptomi uključuju:
-Ubrzano kucanje srca (palpitacije)
-Kratak dah ili osjećaj gušenja
-Bol u grudima
-Pojačano znojenje
-Drhtavica ili treskavica
-Vrtoglavica ili osjećaj nestabilnosti
-Mučnina ili bol u stomaku
-Utrnulost ili trnci u rukama i nogama
-Valunzi ili hladan znoj
Psihološki simptomi uključuju:
-Intenzivan strah, često bez jasnog povoda
-Strah od gubitka kontrole ili “ludila”
-Strah od smrti
-Osjećaj odvojenosti od stvarnosti (depersonalizacija ili derealizacija)
Kako zaustaviti napad panike?
Najefikasniji način da se prevaziđu napadi panike jeste da potražite pomoć stručnjaka za mentalno zdravlje. Psihoterapija, posebno kognitivno-bihejvioralna terapija (KBT), pokazala se kao najbrža i najefikasnija metoda.
KBT je oblik terapije koji se fokusira na odnos između misli, emocija i ponašanja, te pomaže osobama da prepoznaju i promijene negativne obrasce razmišljanja i ponašanja koji dovode do emocionalnih poteškoća.