“Nijedna država neće više ući u EU, možda samo ova zemlja”: Milanović opleo po Briselu i NATO-u

politika

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je danas da nijedna država više neće ući u Evropsku uniju, osim možda Crne Gore, te da se ostale zemlje obmanjuju “lažnim obećanjima”.

– Niko više neće ući u Evropsku uniju, možda još Crna Gora. Ostale države se obmanjuju lažnim obećanjima o članstvu kako bi se od njih iznudili određeni ustupci. Od njih se očekuje da svoju vanjsku politiku podrede evropskim interesima, što zapravo znači obračun s Moskvom. To se radi i Gruziji, koja zahvaljujući svom geografskom položaju bilježi snažan privredni rast – rekao je Milanović tokom predavanja studentima Univerziteta Sjever u Koprivnici, prenosi zagrebački Index.

O ratu u Ukrajini: “Rat iscrpljivanja”

Govoreći o globalnim izazovima i političkom kontekstu, Milanović se posebno osvrnuo na rat u Ukrajini, za koji je kazao da je to “rat iscrpljivanja”, a ne pozicioni rat poput Prvog svjetskog rata.

– Taj se rat možda mogao izbjeći da evropska pretencioznost nije nametnula tezu po kojoj svaka zemlja ima pravo odlučiti kojem će se vojnom savezu ili asocijaciji pridružiti, čime se Ukrajinu natjeralo da drastično okrene leđa saradnji s Rusijom – rekao je Milanović.

Dodao je kako se pritom nije razmišljalo o tome kako će Rusija reagovati kada zapadne sile stignu na njenu granicu.

– Takva politika možda je i dovela do rata u Ukrajini – zaključio je.

“EU više nije sila kakvom se prikazuje”

Milanović je ocijenio da Evropska unija više nije globalna sila kakvom se prikazuje.

– Evropa ide u Kinu da drži predavanja o ljudskim pravima, umjesto da razgovaramo o prodaji evropskih automobila, čija prodaja ozbiljno opada. Glavni igrači na globalnoj sceni danas su SAD i Kina. Evropa više nema resurse, nije lider u inovacijama ni znanju – poručio je hrvatski predsjednik.

Ipak, dodaje kako je EU ostvarila uspjeh jer je spriječila ratove i teritorijalne sukobe među svojim članicama, iako se ponekad “ponešto rasplamsa”.

– Države žive relativno složno. Što se Hrvatske tiče, ona jeste dobila novac iz EU, ali joj je i puno toga dala zauzvrat – rekao je Milanović, dodavši da razumije zabrinutost zemalja koje graniče s Rusijom, ali da je Hrvatska u “ugodnijoj poziciji zahvaljujući geografiji”.

O NATO savezu: “Solidarnost – ali do određene granice”

Govoreći o članu 5. NATO saveza iz 1949. godine, koji se temelji na principu “svi za jednoga, jedan za sve”, Milanović ističe da je ključni dio teksta da će “NATO članice reagirati na adekvatan način, ovisno o procjeni, uključujući i vojnu silu”.

– To nije apsolutna garancija, već pitanje dobre volje i vjere. Hrvatska se ponašala u dobroj vjeri sve vrijeme. Naša vojska bila je prisutna u Poljskoj i Litvaniji jer su te zemlje nervozne zbog Rusije. Ratno djelovanje u korist nekog trećeg? Kad te neko napadne izvana, jedno je kad si mala porodica, a drugo kad se sve zakomplicira. Teže je upravljati takvom situacijom – zaključio je Milanović, dodavši da će se Hrvatska ponašati solidarno unutar vojnog saveza, “ali do određene granice”.

dan