Raste napetost između SAD i Ukrajine: Ozbiljan pritisak stavlja se na Zelenskog

Svijet

Dužnosnici nisu sigurni u Zelenskog zbog njegovog neslaganja s vodećin generalom Valerijem Zalužnim

Sjedinjene Američke Države žele da Ukrajina jasno definira svoj plan protiv ruske invazije, dok rat ulazi u treću godinu.

Očekuje se da će savjetnik Džoa Bajdena (Joe Biden) za nacionalnu sigurnost, Džejk Saliven (Jake Sullivan), sljedeće sedmice otvoriti to pitanje na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, piše Bloomberg.

Početak raskola
Američki dužnosnici u narednim sedmicama će nastaviti s insistiranjem na toj temi, navodi se u nastavku Bloombergovog članka, koji se poziva na anoninmne izvore.

Kako navodi Bloomberg, radi se o najnovijem znaku napetosti između Ukrajine i njenog najvažnijeg saveznika. Više od 110 milijardi dolara evropske i američke pomoći Kijevu i dalje je blokirano, a ukrajinska protuofanziva prošle godine, snažno potpomognuta američkim oružjem nije donijela značajan napredak.

Dužnosnici u Vašingtonu su zabrinuti zbog neslaganja Zelenskog i njegovog vodećeg generala Valerija Zalužnog, koji usporavaju napore da se iksristališe nova strategija, kažu izvori iz Vašingtona.

Glasnogovornici Vijeća za sigurnost Bijele kuće odbili su komentarisati te informacije. Zelenski je, govoreći u Litvaniji, upozorio da savezničko oklijevanje “samo povećava hrabrost i snagu Rusije”.

Saveznici se i dalje nadaju da bi pomoć Ukrajini mogla biti isplaćena do sljedećeg mjeseca, iako u Vašingtonu nema naznaka dogovora.

Napetost između ključnih ljudi
Ukrajinska vojska trenutno razvija planove za ovu godinu i razmatra cijeli niz opcija, dok SAD želi utvrditi kako može najbolje uskladiti svoju potporu.

Budući da je odlučujući proboj malo vjerovatan u sljedećim mjesecima, saveznici Kijeva kažu da je ključno osmisliti vojnu strategiju za odbranu trenutnih pozicija i probijanje ruskih linija.

Napetost između Zelenskog i njegovog glavnog zapovjednika pojavile su se u novembru, kada je Zalužni javno rekao da je rat u “pat-poziciji”, što je iziritralo predsjednika.

Njih dvojica su bili u sukobu oko potrebe snižavanja dobne granice za regrutaciju kako bi se obnovila ukrajinska vojska, a Zalužni je kritikovao sporost novačenja, nakon što je Zelenski odgodio potpisivanje zakona kojim bi se smanjila dob za regrutaciju.

Vlada je u međuvremenu poslala novi nacrt zakona parlamentu, a Zelenski je rekao da su ukrajinski vojni čelnici zatražili mobilizaciju čak 500.000 ljudi.

Traži se jasan plan
SAD i njegovi saveznici iz grupe G7 rade s Ukrajinom na finaliziranju dugoročnih bilateralnih sigurnosnih obaveza, za koje se nadaju da će ih sklopiti u sljedećih mjesec dana, kažu izvori Bloomberga.

Zahtjev Bajdenove administracije za 61 milijardu dolara pomoći Ukrajini za ovu godinu mjesecima je bio blokiran zbog republikanskog protivljenja u Kongresu.

Republikanci su, između ostalog, pozivali da Ukrajina isporuči SAD-u jasne planove za nastavak borbe.

– Moramo znati kakav je njihov plan i sigurna sam da je to ono što i Bajdenova administracija traži – rekla je republikanska senatorica Joni Ernst pa dodala:

– Izgleda da je i njima teško definirati kako bi trebala izgledati pobjeda.

SAD i Ukrajina i prije su se razilazili u vojnoj strategiji. Američki dužnosnici, navodi Bloomberg, sugerirali su da je Ukrajina trebala lanjsku protuofenzivu fokusirati na probijanje ruskih odbrambenih linija u južnoj Ukrajini umjesto što je svoje resurse proširila na veći front.

Kijev, ali i neki saveznici vjeruju da je ukrajinski pristup koji se temeljio na iscrpljivanju ruskih snaga i opskrbe bio ispravan s obzirom na to da nisu imali borbene avione i da bi Ukrajina imala još većih gubitaka da je neumoljivo napadala bez zračne potpore.
dnevniavaz