SVAĐA NESTOROVIĆA I TRIFUNOVIĆA UŽIVO U PROGRAMU! “Doktore, niste stručni!” “Nisam ali barem ne radim ni za koga!”

Region

Ko za koga radi i ko je i koliko stručan bile su glavne teme u jutarnjem programu gde su bili prof. dr Branimir Nestorović i prof. dr Darko Trifunović.

Kina, Amerika i Tajvan – svetska tema broj jedan ovih dana koja je rat u Ukrajini bacila u drugi plan. Možda zato što su mnogi očekivali novi rat. Treći svetski po svemu sudeći kako se o ovoj temi pisalo. U kratkim crtama – predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa doputovala je u iznenadnu posetu Tajvanu. Bio je to američki prst u oko Kini koja je odmah podigla vojsku i organizovala nekoliko vojnih vežbi oko ostrva za koje tvrdi da je pod suverenom vlašću Pekinga. U nekom trenutku, Pelosi je odlučila da je dosta bila na Tajvanu, sela u avion i otišla u SAD. Vežbe i dalje traju, Bela kuća se ograđuje od Pelosi, a u Beogradu… u Beogradu u studiju TV Happy gostovali su prof dr Branimir Nestorović, pulmolog, i prof. dr Darko Trifunović iz Instituta za međunarodnu i nacionalnu bezbednost.

Tema je bila geoopolitika tačnije sve ovo što se odigralo oko Tajvana a u čemu su učestvovali SAD i Kina.

Prvi je svoj stav izneo dr Nestorović rekavši kako mu je bilo zanimljivo to što je Bela kuća izjavila da ne zna gde je otišla Pelosi. A onda je prešao na kineske nosače aviona.

“Bela kuća je saopštila da ne zna detalje i da ne zna da je Nensi Pelosi na Tajvanu. To mi je bilo zanimljivo. Kao ne znaju, a ona dolazi vojnim avionom. Kina je od Trampa još u američkom fokusu jer je Kina globalna sila. Strahovito se brzo naoružava. Vidim da će do kraja godine imati četiri nosača aviona. Od nijednog koliko su imali do pre dve-tri godine, Kina će sad imati četiri. Fali im sve i svašta jer su imali tehnološko zaostajanje koje su delimično nadoknadili kada su im Rusi ustupili nešto od tih tehnologija. Izgleda da nisu baš sve pošto vidimo da za razliku od Rusa, Kinezi imaju samo jedan tip hipersoničnih raketa”, rekao je dr Nestorović.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

Prema njegovim rečima Kina je ozbiljan takmac Americi.

“To što je pelosi sletela na Tajvan je besmisleno. To nema nikakav stepen težine. Ovo sve ulazi u fazu u jedne otvorene konfrontacije”, rekao je on.

Govoreći o ovoj temi dr Trifunović je rekao da Kina i Amerika trguju dnevno tri milijarde.

Oni su ekonomski najvažniji spoljnotrgovinski partneri na svetu. Oci jedne i druge nacije će morati da vode računa. Ovde se pokazalo da predsednik SAD Džozef Bajden ne može da kontroliše predsednicu Kongresa. Ovde je demonstracija unutrašnje snage u Americi. A što se Kine tiče, ona ne može da mrdne. Nemojte da se zavaravate. U Južnom kineskom moru su dve grupe nosača aviona Sedme flote. Kina ima jedan nosač aviona ito stari ukrajinski. Pre godinu dve dana su napravili još dva nova. Ali je pitanje kakva je oprema u pitanju. A pitanje svih pitanja je koliko imate iskustva. Morate da imate veliko borbeno iskustvo u pokretanju tih snaga. Još nešto – američki ratni brodovi koji se nalaze u Južnom kineskom moru su potpomognuti i drugim zemljama koje su tamo poslale brodove protiv Kine“, rekao je on.

Trifunović je potom objasnio da je Kina izgubila na međunarodnoj arbitraži jer je počela da pravi veštačka ostrva. To se zove politika 9 tačaka.

“I onda je počela da tvrdi kako je tih 12 nautičkih milja od tih ostrva zapravo njihova teritorija. Na međunarodnoj arbitraži su to izgubili. I britanci su poslali svoj nosač aviona. Kina je praktično okružena a Amerika i njene snage imaju potporu država regiona. Mislim da će oci nacija misliti o one tri milijarde trgovinske razmene i da će ova vojna i politička trvenja biti zamenjena ekonomskom saradnjom. Trenutno Kina ne kontroliše Tajvan niti može da reflektuje svoju silu tamo. To nije tako jednostavno”, naglasio je on.

I tu kreću prva neslaganja.