Iako su temperature za ovo doba godine još iznad prosjeka, s početkom grijne sezone Sarajevo se ponovo suočava s dugogodišnjim problemom zagađenosti zraka.
Vrh liste
Prema podacima globalne platforme IQAir, koja u realnom vremenu objavljuje podatke s više od 25.000 stanica za praćenje kvaliteta zraka u više od 140 zemalja, Sarajevo i u posljednjoj sedmici oktobra i prvim danima novembra povremeno dospijeva u vrh liste najzagađenijih glavnih gradova svijeta.
– U ovom dijelu godine, samo o vremenu ovisi hoće li naš zrak biti zagađen ili neće. Kad god je stabilno vrijeme, iznosi zagađenja porastu.
U posljednjih 15 godina ništa učinkovito nismo napravili da smanjimo emisije i ovisimo isključivo o vremenskim prilikama. Potrebno je ljudima pomoći da zamijene loše peći, da ne lože loša drva i treba zabraniti ugalj.
To su prvi koraci. Za saobraćaj treba puno više posla i novca, ali mala kućna ložišta su itekako rješiva – rekao je Anes Podić iz udruženje “Eko Akcija“.
Vodeći uzroci
Stručnjak za energetiku Almir Bečarević slaže se s ocjenama da su dominantno korištenje uglja i drveta kao energenata za zagrijavanje, uz izuzetno frekventan saobraćaj, vodeći uzroci zagađenja.
– U isto vrijeme imamo skup plin, toplotne pumpe se koriste u veoma malom broju domaćinstava, pa je i posljednjih dana Sarajevo često među 10 najzagađenijih glavnih gradova u svijetu.
Dakle, zima nije ni počela, a ušli smo u sezonu bolesti uzrokovanih zagađenjem zraka. Početak novembra, a već na trećem mjestu – ističe Bečarević.
Narušava zdravlje
Iz Human rights Watcha i ranije su upozoravali da se vlasti Bosne i Hercegovine nisu uhvatile ukoštac s užasnim zagađenjem zraka u zemlji, koje svake godine prijevremeno odnosi živote i narušava zdravlje hiljada ljudi.
U analizi od prije dvije godine, naveli su da BiH ima petu stopu smrtnosti od zagađenosti zraka.