Situacija u Pirinejima je blizu rekordno niske količine snijega za ovo doba godine, rekao je Mitelberger
Vrlo blaga zima, rekordno niski nivoi kiše i zapanjujući nedostatak snijega u Evropi ostavili su rijeke, kanale i jezera širom kontinenta na alarmantno niskim nivoima, a stručnjaci upozoravaju da bi se mogle ponoviti prošlogodišnje ozbiljne suše.
Satelitski podaci
Slike isušenih riječnih korita i niskog vodostaja jezera obično se povezuju s ljetnim vrućinama, a ne zimom. Ali iznimno topao i suh početak godine utječe na mnoga evropska područja, posebno centralnu i jugozapadnu Francusku, sjevernu Španiju i sjevernu Italiju, piše CNN.
Situacija s vodom u Evropi postala je vrlo nesigurna, navodi se u studiji koju su u januaru objavili istraživači s Tehnološkog sveučilišta u Grazu, koji su koristili satelitske podatke za analizu svjetskih resursa podzemnih voda.
– Prije nekoliko godina ne bih mogao zamisliti da će voda biti problem u Evropi. Imamo problema s vodoopskrbom – moramo razmisliti o tome – rekao je jedan od istraživača Torsten Majer Gur (Mayer-Gürr).
Najsušnije razdoblje
Francuska, koja proživljava najsušnije razdoblje u više od 60 godina, uskoro bi mogla uvesti restrikcije vode.
– Francuska bilježi 32 uzastopna dana bez značajnih padavina, od 21. januara do 21. februara – rekao je Sajmon Mitelberger (Simon Mittelberger), klimatolog pri Météo-France, što je najduži period od 1959. godine, otkako se vodi evidencija.
Ovo ima štetan učinak na rijeke i jezera, kao i na tlo, ističe Mitelberger.
– Zemlja je mnogo suša nego inače – rekao je.
Vlažnost tla
Trenutni nivoi vlažnosti tla u Francuskoj obično se bilježe tek sredinom aprila. Snijeg je također bio slab.
– Situacija u Pirinejima je blizu rekordno niske količine snijega za ovo doba godine – rekao je Mitelberger.
U Alpama je palo 63 posto manje snijega nego inače. Nedostatak snijega zimi može ugroziti rezerve vode u proljeće i ljeto.
Prošlog ljeta Francuska je pretrpjela najgoru zabilježenu sušu, ali Mitelberger upozorava da bi ove godine situacija mogla biti još gora ne bude li značajnih oborina u sljedećih nekoliko mjeseci.
Kristof Beču (Christophe Béchu), ministar za ekološku tranziciju, kaže kako je zimska suša bez presedana i upozorava da je zemlja u stanju pripravnosti.
U Italiji presušuju neke od najpoznatijih vodenih površina. Nivo vode u jezeru Garda toliko je niska da je sada moguće prošetati do otoka u sredini jezera.
Prije nekoliko mjeseci ova “šetnica” nije postojala.
Sada je također puno teže pozvati vodeni taksi u Veneciji jer su neki kanali postali preplitki da bi gondole mogle njima ploviti, dijelom i zbog nedostatka padavina. Grad koji je dugo strahovao od poplava sada se bori sa suprotnim problemom.
Najduža italijanska rijeka Po, koja vijuga kroz sjeverno poljoprivredno središte, ima 61 posto manje vode nego što je uobičajeno za ovo doba godine.
Izvanredno stanje
Prošlog je ljeta italijanska vlada proglasila izvanredno stanje za područje oko rijeke Po, koje je iskusilo najgoru sušu u 70 godina.
Điorđio Zampeti (Giorgio Zampetti), generalni direktor italijanske ekološke grupe Legambiente, strahuje da najgore tek dolazi 2023. je tek počela, ali već pokazuje zabrinjavajuće znakove u smislu ekstremnih vremenskih događaja.
(dnevniavaz)