Ovo je ledeni brijeg veličine Londona koji se odlomio od Antarktike

Svijet

BAS je na društvenim mrežama objavio prve satelitske snimke odlomljenog ledenog brijega

Ogromni ledeni brijeg površine 1.550 kvadratnih kilometara, skoro veličine Londona, odlomio se od antarktičkog ledenog grebena Brunt prošle nedjelje, objavila je britanska organizacija za polarna istraživanja BAS, dodavši da događaj nije uzrokovan klimatskim promjenama.

BAS je na društvenim mrežama objavio prve satelitske snimke odlomljenog ledenog brijega.

Uzrok nisu klimatske promjene
Veličina ledene formacije otprilike odgovara veličini Londona s predgrađima. Istraživači su rekli da ne vjeruju da su klimatske promjene odgovorne za odlomljavanje kao kod nekih slučajeva proteklih godina.

– Ovaj događaj odlomljavanja je bio očekivan i dio je prirodnog ponašanja ledenog grebena Brunt. Nije povezan s klimatskim promjenama – rekao je BAS-ov glaciolog Dominik Hodžson (Dominic Hodgson).

Pukotina otkrivena prije više godina
Pukotina u ledenoj ploči, koju su istraživači nazvali Chasm-1, otkrivena je prije više godina i otada se proširivala dok se komad leda konačno nije odvojio. Očekuje se da će morska struja odnijeti ledeni brijeg, koji američki nacionalni centar za led tek mora imenovati, uzduž antarktičke obale, kao što se dešavalo s ranijim velikim ledenim brjegovima.

Britanski istraživači ledenjaka nastavit će promatrati ledeni brijeg. Istraživači su prošle godine kao razlog za odlamanje 1.200 kvadratnih kilometara velikog ledenog brijega naveli klimatske promjene jer se otapanje morskog leda značajno ubrzalo zbog viših temperatura.

Jedna od najpomnije promatranih ledenih ploča
BAS upravlja istraživačkom postajom na ledenom grebenu Brunt na Antarktici. Organizacija je postaju premjestila otprilike 20 kilometara prema unutrašnjosti kontinenta 2016. kako ne bi bila ugrožena odlamanjem velikih ledenih brijegova, poput onih nedavno zabilježenih.

Istraživači borave u postaji u vrijeme antarktičkog ljeta, koje traje od novembra do marta, a ostatak godine provedu u britanskom univerzitetskom gradu Kembridžu, gdje promatraju područje koristeći satelitske snimke koje su izradile ESA i NASA, evropska i američka svemirska agencija, i njemački satelit TerraSAR-X. Ledeni greben Brunt jedna je od najpomnije promatranih ledenih ploča na zemlji, prema BAS-u.

(dnevniavaz)